Bilecik Havadis

Başhekim Uz. Dr. Arıkan “Dünyada ortadan kaldırılabilecek ilk kanser türü olabilir”

BAŞHEKİM, UZ. DR. ARIKAN“DÜNYADA ORTADAN KALDIRILABİLECEK İLK KANSER TÜRÜ OLABİLİR”

Başhekim Uz. Dr. Arıkan “Dünyada ortadan kaldırılabilecek ilk kanser türü olabilir”
88 views
22 Ocak 2022 - 12:10

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Erhan Arıkan, “Dünya Sağlık Örgütü ’nün (DSÖ) açıkladığı verilere göre rahim ağzı kanseri dünyada ortadan kaldırılabilecek ilk kanser türü olabilir” dedi.

Dr. Arıkan, ‘Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı’ sebebiyle yayınladığı mesajda, “DSÖ’nün açıkladığı verilere göre rahim ağzı kanseri dünyada ortadan kaldırılabilecek ilk kanser türü olabilir. Eğer kız çocuklarının yüzde 90’ını aşılanırsa, kadınların yüzde 70’i düzenli taranırsa ve rahim ağzıyla ilgili hastalıkları olan kadınların yüzde 90’ını gerekli tedaviyi alabilirse, rahim ağzı kanseri yeryüzünden silinebilir. Bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanan rahim ağzı kanserinin önlenmesinde HPV’nin (Human Papilloma Virus) en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar bulunmaktadır. DSÖ kız çocuklarının 15 yaşına kadar HPV’ye karşı aşılanmasını önermektedir” ifadelerine yer verildi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.