Bilecik Havadis

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından güneş enerjisi sektöründe hareketlenme

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMLARINA KDV İSTİSNASI VE GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ GİBİ MEVCUT DESTEKLERİN KAPSAMINI GENİŞLETİLECEĞİNİ AÇIKLAMASININ ARDINDAN SEKTÖRDE HAREKETLENME BAŞLADI.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından güneş enerjisi sektöründe hareketlenme
269 views
22 Şubat 2022 - 12:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti gibi mevcut desteklerin kapsamını genişletileceğini açıklamasının ardından sektörde hareketlenme başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarına KDV istisnası ve gümrük vergisi muafiyeti gibi mevcut desteklerin kapsamını genişleterek, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten lisanssız faaliyetler kapsamındaki yatırımların dördüncü bölge desteklerinden yararlanmasının önünü açtıklarını açıklamıştı. Bilecik ve çevre illerde güneş enerjisi işi yapan Osman Burhan, “Yaşantımızda enerjinin, özellikle de elektrik enerjisinin ne denli önemli olduğuna bugünlerde daha çok tanık oluyoruz. Isınma, aydınlanma ve teknolojik iletişimlerde, kısacası yaşantımızın çok önemli bir alanında elektrik enerjisine bağımlıyız. Ağır kış şartlarında da, yakıcı yaz sıcaklıklarında da elektrik enerjisi ile ısınıyor ya da serinliyoruz. Durum böyle olunca enerjide farklı seçenekleri çok net biçimde projelendirmeliyiz. Bu anlamda daha temiz, daha pratik, çevreci ve evrensel bir enerji türü olan güneş enerjisi için şanslı kentlerden birisiyiz. Güneş potansiyeli bakımından birçok şehri kıskandıracak bir özelliğe sahibiz. Kullanımı kolay ve çevreci bir enerji türü olan yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili örnek yatırımlar yapılmalı ve bu projeler hızla yayılmalı. Neredeyse her mevsim güneş enerjisi için çok uygun koşullar içindeki Bilecik ve ilçeler yeni projelerle donatılması gerek. Yazımın başında da vurguladığım gibi alternatif enerji kaynakları bakımından son derece yüksek potansiyelli bir şehiriz. Ülkemizin her şehrinde aslında böylesine yüksek potansiyelli bir özellik var. Bu potansiyeli harekete geçirecek sinerjiyi bir an önce tam teşekküllü yatırımlara dönüştürmeliyiz. Yeni teşviklerle artacağına inandığımız güneş yatırımları bu anlamda cari açığın kapatılmasına yardımcı olacak. Çok yerinde ve güzel bir adım olarak değerlendiriyoruz” dedi.

“6 yıl boyunca sigorta prim işveren hissesi desteği sağlanacak”

Osman Burhan, “Cumhurbaşkanımızın bizim sektör için yaptığı açıklama sonrası güneş ve rüzgar enerjisi yatırımcılarına KDV istisnası ve gümrük vergisine ilave olarak yüzde 30 oranında vergi indirimi, 6 yıl boyunca sigorta prim işveren hissesi desteği sağlanacak. Böylece bizim sektörde de bir hızlanma yaşanmaya başladı” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.