Bilecik Havadis

Fototerapi etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemi

DERİ VE ZÜHREVİ HASTALIKLARI UZMANI DR. HATİCE GENCER BAŞOL

Fototerapi etkin ve güvenilir bir tedavi yöntemi
136 views
24 Haziran 2021 - 10:40

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hatice Gencer Başol, dermatoloji tarihinin en eski tedavi yöntemlerinden biri olan fototerapinin, dermatolojik tedavideki gelişmelerin gerisinde kalmadığını, etkin ve güvenilir olduğunu, pek çok deri hastalığında yaygın olarak kullanılma olduğunu söyledi.

Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Psoralen Ultra-Violet A (PUVA) tedavi yöntemi uygulanmaya başlandı. Yapılan tedavi hakkında bilgi veren Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Uzm. Dr. Hatice Gencer Başol, “Dermatoloji tarihinin en eski tedavi yöntemlerinden biri olan fototerapi, dermatolojik tedavideki gelişmelerin gerisinde kalmayıp, etkin ve güvenilir olmasının avantajıyla, pek çok deri hastalığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Sedef hastalığı, atopik egzama , deri lenfomaları, kronik kaşıntı, liken planus ve vitiligo gibi patogenezleri tamamen farklı bir çok deri hastalığının tedavisinde belirli dalga boyundaki ultraviyole ışınlarının kullanılması prensibine dayanan bir tedavi yöntemidir. Ultraviyole A, Ultraviyole B, dar bant UVB, geniş bant UVB ve PUVA (Psoralen + UVA) kullanılan ışık kaynaklarıdır. Ultraviyole ışıkları derideki yangıyı yok ederek etki gösterir. Bu etki ile derideki hastalık düzelir ancak tamamen yok olmayabilir. Tedavi kapalı bir kabin içerisinde yapılır. Tedavi seansları sadece birkaç saniye ya da dakikalık ışık maruziyeti ile başlar ve süreler her seansta kızarıklık, kaşıntı gibi çeşitli kriterler göz önüne alınarak kademeli olarak artırılır. Hastalığın durumuna bağlı olmakla beraber ortalama tedavi süresi 2-3 aydır. Tedavi programı haftada 2-5 seans şeklinde uygulanmaktadır. Bu tedavi ile hastalık tamamen yok edilemeyebilir, ama var olan hastalık bulguları iyileşir, yeni lezyonların oluşumu azalır ve belirgin bir düzelme sağlanıp kontrol altına alınabilir. Tedavi sayesinde hastalıksız bir yaşama kavuşulabilmekle beraber tüm hastalarda tamamen iyileşme gerçekleşmeyebilir” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.