Bilecik Havadis

Güvenlik görevlisi karakalem sergisinde şehitleri unutmadı

BİLECİK İL HALK KÜTÜPHANESİNİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ MECİT ORAL’IN, 4 YIL ÖNCE KEŞFETTİĞİ KARAKALEM RESİM YETENEĞİNİ GELİŞTİREREK AÇTIĞI İLK SERGİSİNDE YER ALAN ÇALIŞMALAR HERKESİN BEĞENİSİNİ KAZANDI. ORAL, SERGİSİNDE ŞEHİTLERİN PORTRELERİNE DE YER VERDİ.

Güvenlik görevlisi karakalem sergisinde şehitleri unutmadı
52 views
14 Nisan 2021 - 10:01

Bilecik İl Halk Kütüphanesinin güvenlik görevlisi Mecit Oral’ın, 4 yıl önce keşfettiği karakalem resim yeteneğini geliştirerek açtığı ilk sergisinde yer alan çalışmalar herkesin beğenisini kazandı. Oral, sergisinde şehitlerin portrelerine de yer verdi.

Bilecik İl Halk Kütüphanesinde yaklaşık 7 yıldır görev yapan 34 yaşındaki Mecit Oral, 2017’de kütüphanede zamanını değerlendirmek için karakalem çalışmasına başladı. Oral, karakalem resimlerinin beğenilmesi üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. 4 yılda başta Mustafa Kemal Atatürk, 15 Temmuz şehidi Ömer Halisdemir, Fethi Sekin ve Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinin resimlerini karakelem ile çizen Oral, Kütüphaneler Haftası nedeniyle çalıştığı iş yerinde bir sergi açtı.

“Hiçbir eğitim almadım, her şey bir anda başladı”

Kütüphaneye gelenlerin büyük bir beğeniyle gezdiği sergide kendisine gelen olumlu yorumlar sonrası en büyük mutluluğun bu olduğunu anlatan Mecit Oral, “Resim yapmaya 30 yaşımda başladım ve kütüphanedeki kitaplardan faydalanarak kendimi geliştirdim. Hiçbir eğitim almadım. Buradaki ama yeteneği olan herkesin istedikten, sevdikten sonra her şeyi yapabilir, kendini geliştirebilir. Bu işe kütüphanede güvenlik görevlisi olmam sebebiyle burada boş vakitlerimde çocuklar ders çalışırken onların yanında ben de birkaç karalamayla kendimi geliştirdim. Daha sonra kitaplardan faydalanarak bu hale geldi. 57. Kütüphane Haftası dolayısıyla küçük bir resim köşesi sergisi düşündük. Çocukların yetişkinlerin ilgisi gayet güzel. Benim de çok hoşuma gitti. İsteyen bütün öğrenciler kendilerini geliştirip, yeteneklerini geliştirebilirler” dedi.

“Atamız, şehitlerimiz, tiyatro oyuncularımız, kitapla ilgili resimlerimiz var”

Sayısız kara kelem resim çizdiğini anlatan Oral, “Çoğunu hediye ettim kütüphaneye gelen küçük çocuklara. Atamız, şehitlerimiz, tiyatro oyuncularımız, kitapla ilgili resimlerim var ama kaç tane yaptığımı hiç saymadım. Tabi maddi açıdan yapmıyorum zaten bu işi hobi amaçlı. Ama tabi ilerde yardım amaçlı kuruluşlara resimler yapmayı düşünüyorum. Yağlı boya resme merak saldım. Şimdi yavaş yavaş yağlı boyaya geçiş yapacağım. Bununla ilgili internetten videolar izliyorum, kitaplar okuyorum. Bu şekilde kendimi geliştiriyorum” dedi.

“Benim yaşım 34. Ben bu yeteneğimi 30 yaşımda fark ettim”

Kendisinin bu yeteneğini 30 yaşından sonra keşfettiğini anlatan Oral, “Benim yaşım 34. Ben bu yeteneğimi 30 yaşımda fark ettim. Benden küçük kardeşlerimiz bunları gördükten sonra bu kitaplara merak salıyor, kendilerini denemek istiyor. Bu benim çok hoşuma gidiyor. Eğer erken yaşta keşfederlerse daha güzel şeyler yapabilirler. Bu çalışmaların içinde en çok Tuncel Kurtiz, Bob Marley beni en çok uğraştıran isimler oldu ama bütün resimlerimi severek isteyerek yaptım” dedi.

“En çok Atamızı, Ömer Halisdemir, Fethi Sekin’in çalışmalarını çok beğeniyorlar”

Bilecik İl Halk Kütüphanesinin güvenlik görevlisi Mecit Oral son olarak vatandaşların en çok hangi çalışmaları beğendiğini anlatarak, “En çok Atamızı, Ömer Halisdemir, Fethi Sekin bunları çok beğeniyorlar. Türkan Şoray var. Aslında herkesin bir favori resmi oluyor yani. Burada çocuk figürleri yok. Nedeni, kalmadı. Çünkü yaptığım o çalışmaları küçük çocuklara hediye ettim, onlar da çok istediler” dedi.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.